Hírek
2013. Március 13. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Schrammel Imre keramikusművész munkáiból nyílt kiállítás Kecskeméten

A forrás címmel nyílt meg Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikusművész kiállítása kedden Kecskeméten, a Kápolna Galériában.
A XVIII. Kecskeméti Tavaszi Fesztivál programjába illeszkedő kiállítást Füzi László irodalomtörténész, a Forrás című folyóirat főszerkesztője nyitotta meg, aki hangsúlyozta a művész kötődését Kecskeméthez, hiszen a kiállításon bemutatott munkákat is a kecskeméti kerámia stúdióban készítette.
Az idén 80. születésnapját ünneplő Schrammel Imre az MTI-nek elmondta: az alakulás pillanatától kezdve köze van a stúdióhoz, amely fokozatosan bővült. Kialakítása annak is köszönhető, hogy két nemzetközi kongresszust sikerült a városba hozni. Először a Nemzetközi Iparművész Világszervezet bécsi kongresszusa "tett látogatást" Kecskeméten, és megbízást adott egy szeminárium megrendezésére. Ez volt a stúdió egyik avatója. A következő kiemelkedő esemény a Nemzetközi Kerámia Akadémia kétévenként aktuális közgyűlése volt - emlékezett vissza a művész.
Egy gondolatkör köré szervezhető tárgyakat hoztam ide, amelyek egymással valamilyen párbeszédben, rokonságban vannak - mondta Schrammel Imre a kiállításáról. Kiemelte: 80 éves korában egy művésznek illik valamilyen összegző kiállítást rendezni, de az a terem, amelyre ő szemet vetett, nem lesz kész ebben az évben. Az összegzés 81 éves koromra marad, de ez nem baj - fűzte hozzá.
Schrammel Imre alkotásaival, elméleti, szimpózium vezetői munkásságával, valamint technikai találmányaival egyik megújítója az ezredvég magyar és egyetemes kerámiaművészetének. 1952-57-ig a Magyar Iparművészeti Főiskolán tanult, ahol Borsos Miklós és Gádor István voltak a mesterei. 1966-ban Munkácsy-díjjal tüntették ki. A Faenzai Kerámiabiennálén 1974-ben aranyérmet, később nagydíjat kapott. Számos egyéb nemzetközi elismerés után 1991-ben kapta meg a Kossuth-díjat. 1958-tól a Magyar Iparművészeti Főiskola tanára, 1993-99 között rektora volt. 1981-től a Nemzetközi Kerámia Akadémia vezetőségi tagjaként dolgozott, 1986-ban alelnöke lett, ezenkívül több tengerentúli és európai egyetem vendégprofesszorává avatta.
A művész 1969-ben szervezte meg az első siklósi kerámia szimpóziumot, ezzel megalapította a magyar szimpózium mozgalmat, amely a nemzetközi művészcsere révén a korszerű művészeti áramlatok megismerésének hosszú ideig egyedüli fóruma volt.
Schrammel Imre kecskeméti tárlata április 11-ig látogatható.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború