Városlista
2025. október 26, vasárnap - Dömötör

Hírek

2025. Szeptember 10. 07:00, szerda | Belföld
Forrás: Bethesda Gyermekkórház

Rekordszámú e-rollerbaleset a nyári hónapokban – minden ötödik gyermek fejsérüléssel került a Bethesda Gyermekkórházba

Rekordszámú e-rollerbaleset a nyári hónapokban – minden ötödik gyermek fejsérüléssel került a Bethesda Gyermekkórházba

A Bethesda Gyermekkórházban idén március és szeptember között 202 gyermeket kellett ellátni elektromos rollerrel összefüggő baleset miatt.

Egy-egy ügyeletben 5-6 gyermek is érkezett elektromos rollerezés közben elszenvedett komoly sérülésekkel. A legtöbb sérülés júliusban történt, amikor 51 gyermek szorult sürgősségi ellátásra.

Az aszfalt keményebb az emberi test valamennyi szöveténél (különösen a gyerekekénél), ezért is fokozottan veszélyes terep. Nemcsak világszerte, hazánkban is rohamosan nő az elektromos roller használata és azzal együtt az abból adódó balesetek száma. Ezekkel, a fiatalok körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő közlekedési eszközökkel ráadásul még súlyosabb baleseteket lehet szenvedni, mint kerékpárral vagy hagyományos rollerrel – figyelmeztet közleményében a Bethesda Gyermekkórház. Nem ez az első eset, hogy a Gyermekkórház a biztonságos közlekedés fontossága mellett kampányol:idén júliusban több megrázó posztban hívták fel a figyelmetazelektromos rollerek veszélyeirea Facebookon.

Az e-roller használatból származó sérülések skálája széles: a kisebb bőr- és lágyrészsérülésektől a tompa légúti, mellkasi és hasi sérülésekig terjed, és ezzel együtt nő a súlyos, műtétet igénylő gyermekkori balesetek száma is hazánkban. A fiatalok jóval nagyobb arányban szenvednek zúzódást, csonttörést mint a felnőttek, gyakori az arc- és fejsérülés, mely a sisakhasználat hiányát jelzi – de előfordult már olyan kiskorú beteg is, aki az egyik veséjét vesztette el. Becslések szerint csak a budapesti ellátásban havonta mintegy 150 gyermeket kezelnek hasonló balesetek miatt.

„A számok egyértelműen mutatják, hogy a nyári szünidőben megugrik a rollerbalesetek száma. Aggasztó, hogy minden ötödik eset fejsérülés, és 11 gyermek állapota súlyos vagy életveszélyes volt. Ez egy veszélyes eszköz, amivel mindenkinek számolnia kell és ennek megfelelően rendkívül fontos lenne, hogy mindenki felelősséggel, a szükséges óvintézkedéseket megtéve szálljon fel rájuk” – hívta fel a figyelmetdr. Halász Gergely, a Bethesda Gyermekkórház Gyermeksürgősségi Osztályának osztályvezető főorvosa.

A sérülések legnagyobb része a felső végtagokat (32%) érinti: gyakoriak az alkar- és orsócsonttörések, könyökzúzódások, vállsérülések. Minden ötödik esetben fejsérülés történt, például agyrázkódás vagy koponyazúzódás. Az alsó végtagon bokarándulások, térdsérülések, lábszártörések fordultak elő, és több gyermek érkezett arc- vagy torzósérülésekkel is.
Előfordultak súlyosabb esetek is: a kórházban belső sérüléseket – például lépsérülést, hasi traumát – is kezelni kellett.

Az esetek 5,5%-a műtéti beavatkozást igényelt. A triázsadatok szerint a többség közepesen vagy enyhén súlyos volt, de minden huszadik gyermek állapotasúlyos vagy életveszélyes.

A balesetek többsége megfelelő védőfelszereléssel (különösen sisak használatával) elkerülhető lett volna. A megfelelő körültekintéssel és védőfelszereléssel a gyermekkori balesetek kb. 70%-a megelőzhető, beleértve a súlyos, akár halálos kimenetelű baleseteket is. „A sisak életet menthet, a könyök- és térdvédő pedig megóvhatja a gyerekeket a törésektől. Kérjük a szülőket, hogy mindig gondoskodjanak gyermekeik biztonságáról” – hangsúlyozta az osztályvezető főorvos.

A Bethesda Gyermekkórház nyomatékosan kér minden szülőt, hogy fogadják meg, és adják át az alábbi üzeneteket gyermekeiknek:

  • A bukósisak használata ne legyen opcionális – legyen kötelező!
  • Két keréken se hajts gyorsan, mert nap mint nap látjuk a következményeket!
  • Ha lehetséges, kerüld az elektromos rollerek használatát – válaszd inkább a kerékpárt!

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 26. 07:52, vasárnap | Belföld

Megkezdődött a téli időszámítás

Ma kezdődik a téli időszámítás, az órákat hivatalosan hajnali háromról két órára állítják át.

2025. Október 25. 08:48, szombat | Belföld

Az erős szél miatt országosan háromszáz káresethez riasztották a tűzoltókat

A Benjamin elnevezésű ciklon viharos széllel vonul át az országon, kora délutánig országosan háromszáz káresetet számoltak fel a tűzoltók - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pénteken az MTI-vel.

2025. Október 25. 08:46, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a budapesti békecsúcs nem került le a napirendről

Európában is pontosan tudják, hogy a békecsúcs nem került le a napirendről, az időpontja kétséges, de hogy lesz, afelől nincs kétség