Városlista
2026. február 7, szombat - Tódor

Hírek

2012. Július 22. 05:00, vasárnap | Külföld
Forrás: Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelenti

Kiengedték a vatikáni fogdából és házi őrizetbe helyezték a pápa komornyikját

Kiengedték a vatikáni fogdából és házi őrizetbe helyezték a pápa komornyikját

Majdnem hatvan nap után szombaton elhagyta a vatikáni csendőrség fogdáját Paolo Gabriele, XVI. Benedek személyi inasa, akit a Vatileaks botrány miatt május 23-án tartóztattak le bizalmas szentszéki dokumentumok eltulajdonításáért.

Piero Bonnet vatikáni vizsgálóbíró “ideiglenesen házi őrizetbe” helyezte Paolo Gabrielét, a pápa volt személyi inasát - jelentette be Federico Lombardi atya, szentszéki szóvivő. Gabriele a vatikáni csendőrség fogdájából abba a vatikáni lakásba tért vissza, amelyben május 23-ig élt feleségével és gyerekeivel a pápai állam területén. Otthonát kizárólag a vatikáni vizsgálóbíró által megszabott feltételek szerint hagyhatja el, és nem érintkezhet a családján kívül senkivel - hangoztatta a vatikáni szóvivő. Lombardi hozzátette, hogy a komornyik elleni eljárás folytatásáról a következő napokban várható döntés. A vatikáni ügyész lopással vádolja Gabrielét. A vatikáni vizsgálóbíró dönt arról, hogy a volt komornyikot bíróság elé állítják-e vagy felmentik. Ha a vatikáni bíróság elé állítják, a tárgyalás kezdete késő ősszel várható - közölte a vatikáni szóvivő. Lombardi hangsúlyozta, hogy Gabriele továbbra is az ügy egyedüli vádlottja. Miután a komornyik elhagyta a vatikáni fogdát, ügyvédei első alkalommal nyilatkoztak a sajtónak. Carlo Fusco és Cristiana Arru elmondta, hogy védencük teljes mértékben együttműködött a vatikáni hatóságokkal. Megerősítették, hogy Gabriele egyedül cselekedett “nem pénzért tette, nem állt mögötte sem Vatikánon belüli, sem Vatikánon kívüli hálózat”. “Stressz alatt cselekedett, de jó szándék és belső indíttatás vezérelte. Segíteni akart a pápának az egyház megtisztításában” - fogalmaztak az ügyvédek. Hozzátették, hogy Gabriele megbánta, hogy tettével fájdalmat okozott a pápának, és bocsánatot akar kérni XVI. Benedektől. Az ügyvédek kijelentették, meggyőződésük, hogy Gabrielét a Vatikánban bíróság elé állítják. A pápa személyi inasát május 23-án tartóztatták le a Vatikánból az olasz sajtónak január óta kiszivárogtatott titkos dokumentumok miatt. Olasz sajtóértesülések szerint a komornyik lakásában többládányi dokumentumot találtak, amelyeket Gabriele állítólag a pápa dolgozószobájából vitt el. Ezt az információt a Vatikán tagadta. A Vatikán azokat a sajtóhíreket is cáfolta, hogy Gabriele a Vatikánban dolgozó bíborosok vagy más egyházi személyek parancsára cselekedett volna. Gabrielét a vatikáni fogdában töltött csaknem két hónap alatt többször kihallgatták, de kijelentéseinek tartalmát a Vatikán nem közölte.

Címkék: Vatikán-bűntény

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 05. 14:00, csütörtök | Külföld

Donald Trump: rendkívül jó a személyes viszonyom a kínai elnökkel

Donald Trump amerikai elnök kijelentette szerdán, hogy \"rendkívül jó személyes kapcsolat\" fűzi Hszi Csin-ping kínai elnökhöz, és mindketten tudatában vannak annak, hogy mennyire fontos, hogy ez így is maradjon.

2026. Február 03. 07:22, kedd | Külföld

Donald Trump: India beleegyezett, hogy leállítja az orosz kőolaj vásárlását

Donald Trump amerikai elnök szerint India miniszterelnöke hétfői telefonbeszélgetésük során beleegyezett az orosz kőolaj vásárlásának leállításába, és helyette több energiahordozót szerez be az Egyesült Államokból.

2026. Február 02. 10:00, hétfő | Külföld

Donald Trump: Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból

Venezuela komoly bevételhez jut majd az Egyesült Államok révén eladott, onnan szármaszó kőolajból, de a bevételen megosztozik a két ország – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök vasárnap.