Hírek
2016. Június 09. 08:25, csütörtök |
Helyi
Forrás: MTI, fotó: tmamk.hu
Kiállítással ünnepel a húszéves Tolna Megyei Népművészeti Egyesület
A kiállítók között lesz a bonyhádi Lőrincz Aladárné, szőtteskészítő is
Kiállítással ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület pénteken, a tárlaton többek közt a Sárköz, a Hegyhát és a Kapos mente népművészetét mutatják be.
Az egyesület 112 tagja közül csaknem mindannyian részt vesznek a Babits Mihály Kulturális Központ Bakta termében, július 2-ig látható kiállításon, ahol közel kétszáz zsűrizett alkotást visznek közönség elé - mondta Komjáthiné Horváth Ágnes, az egyesület elnöke.
A tárlaton a többi közt Kapos menti, sióagárdi hímzéseket, sárközi gyöngyöket, viseletet, székely vászon szőtteseket láthatnak az érdeklődők. A kiállítók között lesz a bonyhádi Lőrincz Aladárné szőtteskészítő, Farkas Lászlóné a népművészet mestere, a decsi babamúzeum létrehozója, a dombóvári Élő Lajosné és a kaposszekcsői Veszely Józsefné, akik a Kapos menti hímzések művelői. Megjelenik alkotásaival a sárközi népi kerámiát készítő Rács Róbert és Szathmáry Tamás is. Az őcsényi Hammer Andrásné a sárközi lányok ingujjába varrt csipkedíszítést, a gabócát állítja ki.
Az egyesület vezetője kiemelte: az 1996-ban alakult szervezet 17 éve szervezi meg Tolnában a népművészeti alkotások zsűrizését, ennek is köszönhető, hogy tagjai közül már 35-en rendelkeznek a népművészet mestere, a népművészet ifjú mestere és népi iparművész címmel. A népművészet Tolna megyei mestereit portréfotókon is bemutatják a jubileumi kiállításon.
A szervezet tagjai a legfontosabb népművészeti szakágakban tevékenykednek; az utóbbi években nőtt a hímzők, gyöngyfűzők, viseletkészítők száma, kevesebben lettek az eszközigényes szakmák művelői, a szövők, keramikusok, fafaragók.
A Tolna megyei népművészek az utóbbi két évtizedben jelentős gyűjtőmunkát is végeztek a saját szakterületükön, és végeznek ma is - mondta Komjáthiné Horváth Ágnes, hozzátéve: rengeteg tudás és mintakincs van, ami érdemes a gyűjtésre például Nagydorogon, Gyönkön, Lengyelben, és a sárközi, sióagárdi szőttesekben ma is sok újat lehet találni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
2026. Február 16. 07:35, hétfő | Belföld
Magyar Péter: sorsfordító pillanatban vagyunk
Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket
2026. Február 16. 07:34, hétfő | Belföld
Budapestre érkezett Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere
Megérkezett Budapestre az Egyesült Államok külügyminisztere; Marco Rubiót Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren vasárnap.
