Hírek
2012. Február 08. 13:53, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Először ültettek be kinyomtatott 3D állkapcsot

Először ültettek be háromdimenziós nyomtatással készült állkapcsot, amelyet egy 83 éves nő kapott.
A beteg néhány órával a műtét után már beszélni is tudott. Az állkapocs biokerámia réteggel borított titánból készült, s az orvosok úgy vélik, ezt újabb kinyomtatható testrészek, leginkább csontok és ízületek követhetik.
A szakemberek azért választották ezt az új technológiát, mert a 83 éves páciensnek olyan krónikus csontfertőzése volt, amelyet magas kora miatt kockázatos lett volna a hagyományos sebészeti műtéttel helyreállítani. Az orvosok és a nyomtatómérnökök ezért egy teljesen új, különleges állkapcsot készítettek számára, mégpedig úgy, hogy az implantátumon az izmok beágyazódására, valamint az új erek és idegek növekedésére alkalmas mélyedéseket alakítottak ki.
A műtétet megelőző kutatásokat a belgiumi Hasselt Egyetem Bioorvosi Kutatóintézetében végezték, az implantátumot pedig a LayerWise, speciális fémalkatrészek gyártására szakosodott belgiumi cég készítette el.
Az állkapocs beültetése négy órán át tartott, s röviddel az altatásból való felébredése után a páciens már néhány szót mondott, egy nap elteltével pedig nyelni is tudott – mondta Jules Pukens professzor, a műtét vezetője. A beültetést még júniusban végezték el, de csak most hozták nyilvánosságra az eredményeket – írja a BBC.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 12. 06:00, hétfő | Belföld
Megtartották az Élet menetét Budapesten
2025. Május 12. 06:00, hétfő | Belföld
Jellemzően napos, de az átlagosnál hűvösebb idő várható a héten
Jellemzően napos-gomolyfelhős, de az átlagosnál hűvösebb idő várható a jövő héten: egyes helyeken hajnalban akár 0 Celsius-fok körülire is lehűlhet a levegő, napközben 14-20 fok várható.
2025. Május 11. 11:39, vasárnap | Belföld
Nébih: enyhített a korlátozáson kívüli területeken a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészség
Enyhített a korlátozott területeken kívüli térségben a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészségügyi hatóság - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonság Hivatal (Nébih) szombaton.
2025. Május 11. 11:30, vasárnap | Belföld
Meteorológia: megdőlt a hajnali hidegrekord szombaton
Megdőlt az országos hajnali hidegrekord szombaton: a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtasson mínusz 4,4 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a Facebook-oldalán.