Városlista
2026. január 2, péntek - Ábel

Hírek

2020. Február 01. 07:15, szombat | Külföld
Forrás: mti

Az uniós export növekedését hozta az EU-Japán gazdasági megállapodás

Az uniós export növekedését hozta az EU-Japán gazdasági megállapodás

Az unió és Japán között egy évvel ezelőtt megkötött gazdasági partnerségi megállapodás végrehajtását követő első tíz hónapban a Japánba irányuló uniós kivitel 6,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest

- közölte az Európai Bizottság pénteken. A közlemény szerint az uniós export adatai meghaladják az elmúlt három év növekedését, amely átlagosan 4,7 százalékos volt.

Mint közölték, az első tíz hónap folyamán az Európába irányuló japán export hasonló mértékben, 6,3 százalékkal bővült.

Az uniós exportnövekedés egyik oka a sertéshúskivitel 12,6 százalékos bővülése volt, de a tejipari termékek kivitele is átlagosan 10,4 százalékkal emelkedett. Kiemelkedő volt a vaj exportjának bővülése, amely elérte a 47 százalékot. A szeszes italok exportja 20 százalékkal, ezen belül a borkivitel 17,3 százalékkal emelkedett. A bőráruk kivitele 14 százalékkal nőtt, ezen belül a kész, konfekcióruházat 9,5 százalékos növekedést könyvelhetett el.

A jelentés kiemelte továbbá, hogy a felsorolt ágazatok mellett a spanyol bőrárut, a francia vetőmagot, valamint az ír marhahúst előállító vállalkozások számoltak be japán kivitelük jelentős bővüléséről.

Az EU-Japán gazdasági partnerségi megállapodás 2019. február elsején lépett hatályba, megszüntetve a Japánba exportáló uniós vállalkozásokra háruló, évente mintegy 1 milliárd eurót kitevő vámok túlnyomó többségét.

A megállapodás emellett számos régóta fennálló szabályozási akadályt is megszüntetett, például a személygépkocsikra vonatkozóan. Lebontotta a japán fogyasztók számára a legfontosabb uniós élelmiszeripari termékeket és italokat exportáló vállalkozások előtt álló akadályokat, valamint számos más ágazat esetében is növelte az exportlehetőségeket. Várakozások szerint a megállapodás teljes körű végrehajtását követően az EU és Japán közötti éves kereskedelem közel 36 milliárd euróval nőhet.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 01. 09:49, csütörtök | Külföld

Ukrajnai háború - Vlagyimir Putyin: hiszünk a győzelmünkben!

2025. December 30. 09:51, kedd | Külföld

Kreml: Moszkva egyetért Donald Trumppal abban, hogy közel a rendezés

Moszkva egyetért Donald Trump amerikai elnöknek azon kijelentésével, miszerint a felek közel állnak az ukrajnai konfliktus rendezéséhez, és a tárgyalások végső szakaszban vannak

2025. December 30. 09:47, kedd | Külföld

Ukrajnai háború - Vlagyimir Putyin: visszavonul az ukrán hadsereg

Mindenhol visszavonulnak az ukrán fegyveres erők a harci érintkezési vonal mentén - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz hadsereg parancsnokaival hétfőn megtartott tanácskozáson.

2025. December 29. 07:48, hétfő | Külföld

Donald Trump Kijevbe is kész elutazni, ha az előmozdítja a béke ügyét

Donald Trump akár Kijevbe is kész elutazni, amennyiben az előmozdítja a béke ügyét, hogy az ukrán parlamentben felszólaljon egy megállapodás elfogadásának érdekében