Hírek
2013. Január 24. 13:06, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Anyáról lányára - Népi iparművészeti kiállítás a Hagyományok Házában

Anyáról lányára címmel Beszprémy Józsefné és Beszprémy Katalin népi iparművészek több évtized alatt készült hímzéseiből, szőtteseiből rendez kiállítást a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeuma péntektől.
A kiállításon Beszprémy Józsefné és lánya, Beszprémy Katalin csaknem 60, főleg nyugat-dunántúli és erdélyi hímzését és szőttesét, öltözetét láthatja a közönség. A bemutatott darabok szervesen illeszkednek a 21. század emberének környezetkultúrájába - közölte Beszprémy Katalin iparművész az MTI-vel.
Beszprémy Józsefné 1962-ben kezdte el a népi hímző szakkörök szervezését, szakmai irányítását, tanfolyamokat indított Sárváron és az ottani járásban, egyik legaktívabb kutatója, felfedezője és népszerűsítője a nyugat-dunántúli hímzésnek. Kezdettől fogva nemcsak a közvetlen környezetében, hanem az egész országban és a határokon túl is népszerűsítette az akkor még kevesek által ismert hímzést. Saját gyűjtései, kutatásai alapján rajzolta újra a mintákat, amelyeket tanfolyamokon és szakkörökön tett közkinccsé.
1975-ben népi iparművészi címet kapott, 1987-ben lett a népművészet mestere, 1995-ben Király Zsiga-díjat kapott. 1975-től a megye népművészeti mozgalmának szakmai irányító tevékenységét is ellátta, nemcsak a hímzés, hanem más szakágak területén is, ezen a területen legkiemelkedőbb munkája a velemi alkotóház megépítésének megszervezése, koordinálása, a Velemi Stúdió szakmai munkája feltételeinek megteremtése. A 90 éves iparművésznő a mai napig is aktívan szervezi a környék hímzőinek pályázatokon való részvételét, szakmai munkáját, de tart foglalkozásokat távolabbi, határon túli tanfolyamokon is.
Beszprémy Katalin édesanyjával a kezdetek óta járta a környék szakköreit, az országos kiállításokat. A 60-as évek végétől részt vett a nyári országos és megyei hímző tanfolyamokon. A Fiatalok Népművészeti Stúdiójának 1973 óta tagja, 1974-ben kapta meg a népművészet ifjú mestere címet. Egyetemi évei alatt a Népművelési Intézet munkásszállás-kísérleteinek résztvevője volt, építőipari és textilipari munkásszállásokon vezetett szakköröket. 1983-tól a TÉKA együttes háziasszonya és az első táncházas-kézműves táborok kitalálója, szervezője, a TÉKA újság első szerkesztőbizottságának tagja. 1992 óta dolgozik a Magyar Művelődési Intézetben, illetve annak jogutódjában, a Hagyományok Házában. 2002-ben ő is Király Zsiga-díjat kapott.
A péntektől látható kiállítást V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár és Kósa Klára keramikusművész nyitja meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború